Medveď hnedý
Zdroj: Janko Ferlic / Pixabay

Fauna Muránskej planina

Park vzácnych druhov živočíchov a unikátnych endemitov

Národný park Muránska planina je divokým územím, ktoré ponúka útočisko a bezpečný priestor pre množstvo vzácnych a ohrozených druhov živočíchov. Jeho odľahlé a ťažko prístupné zákutia poskytujú nerušené prostredie, kde mnohé živočíchy nájdu svoj domov.

Šelmy a dravce

Šelmy, ktoré obývajú lesy na Muránskej planine, sú vlk dravý, medveď hnedý, rys ostrovid a mačka divá. Vyskytujú sa tu aj pôvodné druhy rýb a iné vodné živočíchy, ktoré nachádzajú ideálne podmienky v horských potokoch a riekach. Vydra riečna je náš vzácny vodný predator, často sa vyskytuje v dolinách s výdatnými vodnými tokmi, kde im nezriedka konkuruje vzácny bocian čierny.

Lesy sú domovom viacerých druhov dravcov a sov, ktoré nájdu vhodné podmienky v starých lesných porastoch a na skalných zrázoch. Medzi nich patria orol skalný, sokol sťahovavý, sova dlhochvostá, kuvičok vrabčí a pôtik kapcavý.

Najvyššie polohy Muránskej planiny obýva vzácny a ohrozený tetrov hlucháň, najväčší predstaviteľ kurovitých vtákov na Slovensku. Okrem toho, v parku žije množstvo netopierov, z ktorých niektoré v ňom aj zimujú.

Fauna bezstavovcov

Je taktiež bohatá a pestrá. Na území Muránskej planiny ich žije viac ako 2700 druhov, vrátane niekoľkých vzácnych druhov a miestnych endemitov. Behúnik, skryte žijúci chrobák v jaskynných priestoroch, je jedným z endemitov Muránskej planiny. Ďalším zaujímavým endemitom je snehulčík, ktorý žije na južných úbočiach parku v dubových hrabinách. Ďalším vzácnym endemitom je skočka, žijúca na lesostepných lokalitách s výskytom jarvy obyčajnej.

Národný park Muránska planina je neodmysliteľnou súčasťou bohatstva biodiverzity na Slovensku. Ochrana a zachovanie tohto územia je nesmierne dôležitá pre udržanie a obnovu vzácnych a ohrozených druhov živočíchov, ako aj unikátnych endemitov, ktoré tvoria bohatstvo prírodného dedičstva tejto malebnej krajiny.